KIRIKKALE BELEDİYESİ, TÜM GÜCÜYLE PAZARCIK’TA


Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hemen harekete geçen Kırıkkale Belediyesi, depremin merkez üssü Pazarcık büyük bir mücadele sergiliyor.

SEFERBERLİK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Türkiye’yi yasa boğan depremin ardından AFAD’ın koordinasyonu ile hemen harekete geçen Kırıkkale Belediyesi, bölgede hem arama kurtarma hem de sosyal destek anlamında büyük bir mücadele sergiliyor. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde yıkımlara yol açan depremlerin ardından bölgede arama-kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, AFAD koordinasyonunda Kırıkkale’de başlatılan yardım seferberliği de çığ gibi büyüdü.

BİR SAAT İÇİNDE YOLA ÇIKTILAR

İlk Depremin saat 04:17’de yaşanırken Kırıkkale’den ilk arama kurtarma ekibi 05:30’da bölgeye doğru yola çıktı. Saat 06:00’da da İçişleri Bakanlığından henüz emir gelmeden Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’da Kahramanmaraş’a doğru yola çıktı. yolda depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine görevlendirilen Kırıkkale ekibi yol güzergahında yaşadıkları ikinci depremde bulundukları Göksun ilçesinde 9 kişiyi enkazın altından çıkarttılar.

CANLA BAŞLA MÜCADELE

Kırıkkale Belediyesi,  koordinesinde görevlendirildikleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde hem arama kurtarma hem de sosyal destek hizmetlerini canla başla sürdürüyor. Enkazdan onlarca kişiyi canlı olarak çıkartan ekipler, bölgede sürekli arama ve tarama çalışmalarını sürdürdüler. Bölgeye iş makineleri, cenaze aracı, seyyar tuvalet gönderen Kırıkkale Belediyesi ayrıca Kırıkkaleli hayır sever vatandaşlar ile birlikte topladığı içlerinde tırlarında bulunduğu 19 aracı Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine gönderdi.

ACININ TARİFİ YOK

İçişleri Bakanlığı tarafından Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu koordinasyonla görevlendirilen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, ilk günden beri Pazarcık ilçesi ve Narlı beldesinde ilk günden itibaren bulunuyorlar. Başkan Saygılı, özellikle havanın soğuk olması nedeniyle vatandaşların sıcak ortam aradıklarını belirterek bir taraftan arama kurtarma çalışmalarını yürüttüklerini diğer taraftan da Cadır kentlerin kurulmasına önem verdiklerini söyledi. Başkan Saygılı, “Ülke olarak büyük bir acı yaşıyoruz. Bu acının tarifi yok. Tüm illerimiz gibi biz de Kırıkkale olarak bölgede büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Hem Belediyemiz hem de ilçe belediyelerimizin ekipleri sahada. Gönderdikleri yardımlarla yaraya merhem olmaya çalışan tüm hemşerilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Felaketin izleri silinene kadar Kırıkkale olarak bölgede olmaya devam edeceğiz” dedi.

AYSİMA’NIN DOĞUM GÜNÜ

Tarifi olmayan acıların yaşandığı deprem bölgelerinde her kurtarma hikayesi ayrı bir kahramanlık destanını yazarken deprem zedelerin yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları Cadırkentlerde ise yürek burkan hikayeler yaşanıyor. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı depremin en çok vurduğu Pazarcık ilçesinde sürekli olarak deprem zedelerin yaşamlarını südürmeye çalıştığı Cadırkentte vatandaşların yanında olarak, devletin tüm gücüyle birlikte bölgede olduğunu gösteriyor. Burada cadırları gezdiği esnada bir annenin depremin yaşandığı 6 Şubat günün kızı Aysima’nın doğum günü olduğunu, kızının aynı gün enkazdan çıkarak ikinci doğum gününü yaşattığını, kızının doğum günü kutlayamaması nedeniyle üzüntüsünü yaşadığını söylemesi üzerine Başkan Saygılı Aysima’ya doğum günü sürprizi yaşattı. Kırıkkale’den Aysima’nın en sevdiği çizgi filim kahramanlı yaş pasta yaptırtan Başkan Saygılı Aysima’nın doğum günü kutlayarak deprem zedelere tarifi olmayan mutluluk yaşattı.

 

 

 

 Tarih: 13.02.2023 - Bu Haber 351 kişi tarafından okundu.