KIRIKKALE BELEDİYESİ ATIKTAN ELEKTRİK ÜRETİYOR


Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin 2022 yılında toplam 4 bin 25 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacının karşılayacak 6 milyon 343 bin kilovat elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdiğini söyledi.

2022’DE 6 MİLYON KİLOVAT ELEKTRİK

Kırıkkale genelinde toplanan atıkların, çeşitli yöntemler kullanılarak metan gazına, metan gazının ise elektrik enerjisine dönüştüğü 580 bin metrekare alanda kurulu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde, her yıl binlerce ton katı atık işleniyor ve elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Katı Atık Tesisinde 2022 yılında 6 milyon 343 bin kilovat elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi. Başkan Saygılı, Kırıkkale’de 63 bin ton evsel atık toplandığını belirterek toplanan bu evsel atıklardan 3 milyon 487 bin metre küp metan gazı elde edilerek bu gazdan da elektrik ürettiklerini belirtti. 

ÇEVRE HASSASİYETİYLE ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, altyapı, imar, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında Kırıkkale il genelinin çevresini koruyan önemli çalışmalara da imza attıklarını belirterek “2011 yılından itibaren metan gazından elektrik üretimi gerçekleştirilen tesiste, toplanan atıklar işlenerek elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Burada 2022 yılında 4 bin 25 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak elektirk ürettik.  Böylelikle de çevre hasassiyetini en üst seviyede tutuyoruz” dedi.

5 YILDA 28 MİLYON KİLOVAT ELEKTRİK ÜRETİLDİ

Çevreci belediye anlayışı hareket eden Kırıkkale Belediyesi, atıkların çevreye zarar vermesi engellenerek düzenli olarak toplanan evsel atıkları Katı Atık Değerlendirme ve Beteraf Tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Burada ayrıştırılan evsel atıklardan üretilen metan gazıtandan elektrik üretin tesis son 5 yılda on binlerce evin bir yıllık elektrik tüketimine eş değer 28 milyon kilovat elektrik  üretti.
Tarih: 31.01.2023 - Bu Haber 352 kişi tarafından okundu.