KIRIKKALE BELEDİYESİ KURTARMA EKİPLERİNDEN ZORLU TATBİKAT

Kırıkkale Belediyesi Kurtarma Ekiplerinden Zorlu Tatbikat

Muhtemel doğal afetlere karşı Belediyemiz arama kurtarma ekipleri aralıksız sürdürüyor. Ekiplerimize katılan hassas burunlu köpekler ile gecenin ayazında zorlu tatbikat gerçekleştirdi.

İglo ve Hera Hazırlar

Kırıkkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüzün hassas burunları "İglo" ve "Hera", muhtemel doğal afetlere karşı aralıksız tatbikatlarını sürdürüyor. Kırıkkale Belediyesince oluşturulan enkaz alanı ve eğitim parkurunda K9 köpekleri düzenli olarak eğitimden geçiyorlar. Eğitmenlerin direktifleri doğrultusunda hareket eden köpekler, enkaza saklanan canlı hedefleri hassas burunlarıyla en az hatayla bulmaya çalışıyor. Uzmanlar tarafından eğitilen hassas burunlar, deprem, çığ, heyelan, kayıp, göçük gibi birçok afette hayati rol üstleniyor.

Her Türlü Afet’e Karşı Hazırlar

K9 Arama Kurtarma Köpek Birimi Sorumlusu İsmet Pehlivanlı,‘ Belediye Başkanımız Mehmet Saygılı'nın talimatıyla arama kurtarma biriminin kurduk. 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde afet bölgesine de ilk ulaşan ekiplerden biri idik. Pazarcık'ta bu işin zorluklarını gördük ama köpeklerle beraber daha da etkili olduğunu gördük. Döndüğümüzde başkanımızın da talimatıyla arama kurtarma köpek birimimizi kurduk. Enkaz alanı, eğitim alanları, gece-gündüz, kış-yaz, bütün tatbikatları yaptık. Çünkü doğal afetin olacağı mevsim belli değil. Enkaz alanımızı yaptık burada. Bu gece de tatbikatımızı yaptık. İki arkadaşımızı sakladık, köpeklerimizde başarıyla buldu" dedi. Tatbikatta, senaryo gereği enkaz alanında saklanan kaza zedeyi bulmak için hasas burunlu köpekler, eğitmenlerinin eşliğinde enkazda arama gerçekleştiriyor. Yapılan kısa süreli arama ve tarama faaliyeti sonucu İglo isimli hassas burunlu arama kurtarma köpeğimiz yaralı vatandaşımızı bularak işaretleme yaparak tatbikatı sonlandırıyor.  Tarih: 22.03.2024 - Bu Haber 196 kişi tarafından okundu.